Jak na výsevy semínek kaktusů

09.01.2022

Než budeme chtít vysévat semena kaktusů je třeba si uvědomit 2 pojmy. Vysévání není stejné jako zasévání.

Výsev provádíme na povrch substrátu, kdežto zasévání pod povrch substrátu.

Pokud jste nakoupili semena na webu, odpadá Vám jedna starost a to je očištění semen, k tomu se dostaneme později.

Nyní budeme potřebovat pár věcí bez čeho se při výsevu neobejdeme.

  • převařenou vodu, peroxid vodíku (koupíme v lékárně), previcur (proti plísni), rozprašovač na rostliny, mističku s průhledným víčkem, sterilizovaný substrát, gumičky, teplo, časovač a světlo

Začneme sterilizací substrátu. Vezmeme si ideálně zavařovací sklenici, dáme do 1/4 vodu, zbytek doplníme substrátem pro výsev (rašelina, písek 1:3, pokud se jedná o rod gymnocalycium. Rašelina, drcený vápenec, písek 1:1:3 pokud se jedná o rod astrophytum) zakryjeme víčkem a dáme do trouby na 100 st.C na cca 20-30 min, dokud neuctíme "vůni" substrátu.

Až je proces hotov. Vyklopíme substrát do připravených misek (misky). Misku hned přiklopíme, aby pára neunikala. Můžeme s miskou vibračními pohyby upravit substrát, aby tam nebyl "kopeček".

Vezmeme si semena, ideálně na nějaký papír, na který dáme semena a pomalu je vysejeme na povrch substrátu, opět přikryjeme víčko a připravíme si správnou koncentraci previcuru do rozprašovače dle přiloženého návodu a doplníme vodou.

Rozprašovačem postříkáme semena a přidáme několik kapek peroxidu. Nyní víčko přiklopíme, pokud nemá zámky, použijeme gumičky.

Nyní je výsev hotový. Přesuneme ho do teplé místnosti, ideálně 25 st.C+ a dáme na výsev světlo a nastavíme časovač na 12h světla denně.